Drodzy Rodzice czas pomyśleć o zapisaniu dziecka do żłobka, niedługo rusza rekrutacja o terminach poinformujemy
Dzień otwarty to czas kiedy rodzice zapisanych do naszego żłobka pociech mogą zapoznać się z ofertą placówki, a także razem ze swoimi dziećmi uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez opiekunki. Celem dni otwartych jest przede wszystkim oswojenie się z nowym miejscem, zmniejszeniem napięć emocjonalnych dziecka w pierwszych kontaktach ze żłobkiem, integracja dzieci podczas wspólnych zabaw, możliwość rozmowy rodziców z opiekunkami, a także zapoznanie z funkcjonowaniem żłobka.
Jest to okazja, by rozwiać wszelkie wątpliwości, bo przecież powierzenie swojego najcenniejszego skarbu pod opiekę innych z pewnością nie jest łatwą decyzją. Rodzice będą mieli możliwość rozmowy między sobą oraz z opiekunkami pracującymi w różnych grupach.
Dzień otwarty w naszym żłobku planujemy w sierpniu, po utworzeniu grup. O terminie poinformujemy.
Dni adaptacyjne planujemy w pierwszym tygodniu września. Proces ten składa się z różnych momentów: rozmowa z rodzicem, spotkanie rodziców i personelu żłobka, spotkanie z dzieckiem, zajęcia dziecka w grupie itp. Podczas dni adaptacyjnych dziecko spędza czas w żłobku, przyzwyczajając się do nowego otoczenia i stopniowo zyskując poczucie bezpieczeństwa.
Adaptacja dziecka do żłobka jest procesem, który polega na przystosowaniu się do nowego otoczenia, z przyzwyczajaniem do funkcjonowania w nowym środowisku społecznym.
Dla dziecka pobyt w żłobku jest bardzo silnym przeżyciem, a zarazem bardzo znaczącym. Każde dziecko musi przystosować się do nowych warunków otoczenia, opiekunów oraz pozostałych pracowników żłobka, zmiany dotychczasowego harmonogramu dnia, konieczności dzielenia się zabawkami oraz uwagą opiekunów, funkcjonowania w licznej grupie rówieśniczej. Okres adaptacji może wywołać u dziecka lęk, niepokój, gniew, złość, trudności ze spaniem, napady buntu i agresji, zmniejszenie lub wzmożenie apetytu, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, regres (cofnięcie nabytych umiejętności).
Są dzieci, które przystosowują się do nowej rzeczywistości dość szybko, u innych ten etap może trwać dłużej, a zdarza się, że niektóre dzieci nigdy nie adoptują się do warunków żłobkowych. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w adaptacji są: przykre doświadczenia, lękliwość, niewielki kontakt z rówieśnikami oraz nadopiekuńczość rodziców.
Rodzice również przechodzą przez proces adaptacji. Sytuacja, w której oddają swoje dzieci pod opiekę obcych osób budzi w niech wiele niepokojów, wątpliwości, poczucia winy, żalu. Często bywa tak, że rodzic swoje emocje podświadomie przenosi na dziecko.
Dobrym rozwiązaniem jest wspólny pobyt rodzica z dzieckiem w żłobku przez pierwsze i jakże trudne dni. Obecny rodzic zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa i zdecyduje jak długi powinien być pobyt dziecka w żłobku.
Rodzic decyduje czy chce być tylko obserwatorem czy weźmie aktywny udział w zabawach. Początkowo czas pobytu dziecka w żłobku powinien być krótki,
a w kolejnych dniach stopniowo wydłużany. Sugerowane działania mają na celu zminimalizowanie stresu zarówno u dzieci jak i rodziców.
Żłobek jako placówka opiekuńczo – wychowawcza może udzielać rodzicom wsparcia, które polega na przygotowaniu ich do udzielenia pomocy dziecku w procesie adaptacji. Nawiązanie współpracy Żłobka z rodzicami ma na celu poznawanie wzajemnych oczekiwań służących osiągnięciu określonych efektów. Współpraca powinna zostać dokładnie zorganizowana, przemyślana i oparta na ustalonych zasadach. Najistotniejszym aspektem pomyślnego przejścia procesu adaptacji jest zaufanie do placówki, opiekunów. Nawiązanie dobrych relacji z rodzicami służy lepszemu poznaniu dzieci i ich upodobań oraz zmniejszenia ich obaw o dziecko.
Prosimy o zapoznanie się z Programem Adaptacyjnym Żłobka ,,Pszczółka” w Barcinie.